Zaklínač 1

Musím plnit resty, které jsem nestíhal, když jsem mohl. Takže v době, kdy jsem tak možná v polovině Zaklínače 3, si zavzpomínám na hru, kterou to vše začalo. Tedy, samozřejmě, že tu byly původně knihy a později i komiksy, ale hry se odehrávají pár let po událostech sedmé knihy a jsou sice fanfikce, ale působí tak věrohodně, že se s původní knižní sérii mohou přinejmenším vyrovnat.

Geralt z Rivie je zpět na světě, bez vzpomínek na to, co se mu stalo na konci sedmé knihy. Ale jako správný zaklínač se chopí svých dvou mečů a vydá se lovit nestvůry a příšery, které se po Temerii vyskytují. Jeho pouť začíná na Kaer Morhenu, základně zaklínačů školy vlka a postupně se dostane do Wyzimy, kde postupně rozplétá klubko událostí, které mají souvislost s jeho smrtí na konci knihy.

Dost bylo příběhu, který sice ve hře je důležitý, ale není až tak podstatný. První hra totiž moc nedbala na děj, ale využívala toho, co je na knižní sérii to hlavní. Zaklínač loví příšery, lidé ho nenávidí, je cynický, každou chvíli má sex s nějakou dívkou atd. A borcům z polského CD Projektu se podařilo udělat něco skvělého. Všechno tohle dát do jedné hry. Celou tuhle atmosféru, všechny tyhle emoce a to ostatní. Navíc to zasadili do příběhu, který ani nepocházel z pera tvůrce, Andrzeje Sapkowski dokonce od toho dával ruce pryč (až po úspěchu hry napsal osmou knihu). Po této stránce nemám nic, co bych hře vytknul.

Herní stránka už je bohužel horší. Engine hry je Aurora, který poháněl Neverwinter Nights 2, takže i když si s ním poláci dali hodně záležet a upgradovali ho, stejně hra obsahuje některé zastaralé mechanismy a třeba systém boje je bohužel strašný. Musím uznat, že právě ten systém boje mě napoprvé od hry odradil a hru jsem dohrál až na druhý pokus, když už jsem měl i něco načteno, takže jsem byl ochoten skousnout některé věci. Třeba i to, že je hra komplet v češtině, včetně dabingu. Ten je ale naštěstí celkem fajn.

Co se týče hry samotné, velice mě překvapila. Na to, že se jednalo o polskou výrobu, jsem ji dohrál za necelých 50 hodin, což je uctihodná doba, hlavně když si vezmu, že mě po celou dobu bavila a donutila mě i plnit postranní questy. Je to prostě atmosférou té hry. Sám autor kdysi prohlašoval, že jako zdroj inspirace mu sloužily i české dějiny a proto je mi hra po všech stránkách bližší, než něco z období americké občanské války.

Zmiňoval jsem tu samozřejmě i interakci s prostředím, kdy je možné svést některé ženské postavy, což se samozřejmě může projevit v dalších hrách. Zaklínač totiž umožňuje přenést uložené pozice do dalšího dílu, což beru jako velkou pozitivní věc. Mám rád, když to, co ve hře dělám, ovlivní můj postup ve hře, popřípadě chování lidí atd. Je tedy vidět, že už první Zaklínač měl sice hlavní příběhovou linku, ale už tu byly prvky nelineárnosti.

Abych to shrnul, první Zaklínač byla skvělá hra, která hodně příjemně překvapila, ale člověk jí musel dát šanci, protože bez toho byste nebyli ochotni překousnout strašný systém soubojů. Nemuseli jste znát původní knihy, protože hra z nich využívala jen trochu toho základu, pokud jste je ale četli, hrá vás díky tomu zaujala a bavila ještě více. A navíc je tu má oblíbená Triss, do které jsem se tu zamiloval. 🙂

Hodnocení: 8/10

 

20900_screenshots_2013-03-02_00001 20900_screenshots_2013-03-09_00002 20900_screenshots_2013-03-14_00002

 

2 comments

 1. Takhle bych si představoval blogování u mě :D.
  Jinak mě hrozně štve na Steam verzi (nevim jestli je to i u jiných verzí), že si moc nerozumí s Win 10 – jako fajně se to hraje celkem ale zvuk se při soubojích cyklí a tím se i zpomalí hra – děs. A ten fight s Beast byl fakt lol, nebýt toho bugu jako ho popisovali při Restartu ve Score, tak bych taky asi nepokročil dál. Je fakt, že se hra i na dnešním HW dost seká.
  A hned mě napadá, je to velká nevýhoda na začátku hry trpět neznalostí knih a pozadí před ztrátou paměti?
  Docela mě mrzí ten Sapkowskiho přístup ke hře… Co jsem ale čet, tak prachy jsou prachy a přístup se změnil u trojky, ale nevim, už si to nepamatuju. Nicméně by mohl tvůrcum líbat p*del… Ten soubojovej systém je šílenej, to je pravda, ale jako dá se zkousnout, spíš mě iritujou ty sound lagy a to povznášení nad palicí…
  A co se týče savů, tady narazím s tím, že trojku mám na PS4, nicméně není důvod si to později nezopakovat se savy na PC že :).

 2. Steam verzi jsem hrál ještě s Win7, kde jsem snad neměl problém. Co se týče nějakých bugů, tak si nic moc extra nepamatuju, takže za mě asi ok. V případě Sapkowskiho – njn, zhruba do té doby zastával názor, že pouze knihy jsou to jediné správné médium na příběhy. Vzhledem k tomu, že pak vydal Bouřkovou sezónu, tak je asi jasné, že peníze ze Zaklínače se CD Projektu jen sypaly, on z toho moc neměl, tak vydal další knihu. Kterou jsem ještě nečetl…
  A hraní bez znalosti? Ber to tak, že si to díky tomu vychutnáš na 75%, zatímco s knihama na 100%. Ale jak říkám, postavili se k tomu tak, že ty události nepotřebuješ vědět. Akorát to ovlivní tvoje chování ve hře za Geralta. Takhle odpovídáš za sebe, ale když znáš souvislosti a povahu postav, tak pak odpovídáš přímo za Geralta…

Zveřejnit odpověď