Love Hina – recenze

Právě jsem objevil svou první recenzi, kterou jsem kdy na internet psal – bylo to v lednu 2005 pro www.manga.cz a zrovna na Love Hinu, jaká shoda náhod…

 

Víte, že když milenci začnou chodit na Toudai, vydrží jim jejich láska až do smrti? Ne? Nic si z toho nedělejte, já to taky nevěděl. Zjistil jsem to až poté, co jsem si přečetl 14dílnou mangu od Kena Akamatsu (A.I. Love You, Negima) jménem Love Hina.
Keitaro Urashima je devatenáctiletý ronin (osoba, která neudělala zkoušky na vysokou školu), jehož cílem je dostat se na Tokijskou univerzitu (Tokio Daigaku = Toudai). Tam by na něj měla čekat dívka z dětství, které slíbil, že se tam s ní setká a budou spolu trávit zbytek života v lásce a štěstí. Ne vždy je však cesta za vysněným cílem jednoduchá, a tak se musí Keitaro vypořádat se spoustou (velkou spoustou) překážek v podobě milostných románků a nepřízně osudu.
Hinata Inn je hostinec v Tokiu, který vede Keitarova babička. A právě tam Keitaro zamíří, aby měl kde přespat poté, co se opět nedostal na Toudai a rodiče ho vyhodili z domu. Zjistí však strašnou věc. Babička předělala hostinec na dívčí ubytovnu a odjela na cestu kolem světa. A dívky ho tam samozřejmě nechtěly nechat. Stačila však nechtěná zmínka o Toudaii (teta Haruka se ho ptala, jestli je na Toudaii a v kolikátém by měl být ročníku – Keitaro odpověděl, že by měl být ve druhém), překroucení odpovědi a všichni na něj rázem změnili názor. Vše završí fax od babičky, která předává Keitarovi správcovství nad Hinatou.
Splnění slibů a láska jsou dva hlavní motivy tohoto příběhu. Jak jsem již říkal, Keitaro slíbil před 15 lety jedné dívce, že s ní půjde na Toudai. A jelikož není žádný krasavec, má brýle, sbírá fotky na známkách (fotka vyleze z automatu v podobě známky), nemá štěstí u děvčat a smůla se mu lepí na celé tělo (ani zdaleka nepřehnáním), jediné, co mu zbývá, je najít dívku ze svého mládí, kterou tehdy shodou okolností potkal právě v Hinatě.
Naru je hlavní dívčí hrdinka, do které se Keitaro zamiluje, ale ona si není jista jak svými city, tak tím, jestli je opravdu ona dívka z mládí. Zpočátku Keitara nazývá úchylem (vlastně ho tak nazývá během celého příběhu), ale postupem času si na něj začne zvykat. Naru však není jediná, kdo propadne Keitarově kouzlu. Tomu podlehnou i ostatní dívčí postavy jak v Hinatě tak jinde.
I když je v Love Hině spousta romanitky, není to dívčí manga. Je pravda, že jedním z hlavních motivů je láska, ale důraz se zde klade i na komedii a na vývoj postav. A samozřejmě na krásné dívky, které se motají kolem hlavního hrdiny. Keitaro byl zezačátku nešikovný mladík, který se 2x (pak 3x) nedostal na Univerzitu, ale později se z něj díky několika archeologickým nálezům vyklubal šikovný archeolog s otevřenými dveřmi do budoucí kariéry. Nebo Naru byla zezačátku dívka s cílem dostat se na Toudai. Po nějaké době strávené s Keitarem však změnila svůj postoj k budoucnosti a chování vůči němu. I když na něj zůstala sadistická až do konce příběhu.
Příběh Love Hiny je velice chytlavý a nebýt toho, že se jedná o 14 knih a každá se čte v průměru asi hodinu, máte chu? přečíst ho jedním dechem. S napětím sledujete, jak se bude dále vyvíjet vztah mezi Keitarem a Naru, jestli je ona ta dívka z mládí, nebo jestli se jedná o Mutsumi. Každou chvíli očekáváte, že Keitaro udělá něco „úchylného“ a bude bit (hlavě od Naru – Suu a Sarah ho mlátí jen ze zábavy). Nebo čekáte, že opět zapůsobí osud a Keitara a Naru od sebe oddělí.
Co se týče zpracování, musím říci, že je na velmi dobré úrovni. Vše je vykresleno do nejmenších detailů a samozřejmě nechybí ani „odlehčovací“ scény, které jsou vytvořeny „dětským“ stylem (rozdíl mezi těmito způsoby kresby je obrovský – viz obrázek vedle). Kontrast tyto scény neruší, na svá místa se hodí a doplňují komickou situaci. U Naru sám autor uznává, že je podobná dívce jménem Cindy z předchozí mangy, ale ani tomu se nemůžeme divit, protože pokud se kreslíř sžije se svým stylem, jen málokdy ho opouští, a tak jsou jeho díla podobná. Mimochodem, když se pořádně zadíváte na mangu Mahou Sensei Negima, zjistíte, že hlavní hrdina je mix mezi Haitanim a Shiraiem z LH. A co se týče hrdinek, najdete tam všechny obyvatelky Hinaty (samozřejmě s úpravami).
Love Hina je podle mého názoru pro všechny druhy čtenářů. Dívky si najdou zalíbení v lásce a romantice, na kluky zapůsobí komedie a Keitarovo neštěstí. Těm, kdo čtou mangu jen tak, se zalíbí vypracované postavy a umělci ocení zpracování různých budov nebo staveb. Pro sentimentální čtenáře musím navíc říci, že se jedná o jeden z nejlepších dojemných konců, které jsem já osobně v manze četl (nebo viděl v anime). Pokud si navíc pustíte příjemnou hudbu a budete si to číst v klidu nikým nerušeni, atmosféra je pak dokonalá.

Zveřejnit odpověď