Marvel’s Avengers

Nová konzole, nové hry? Kéž by. I když je Playstation 5 s námi už rok, stejně toho nevychází tolik, kolik bychom chtěli. A pokud něco vyjde, jsou verze pro PS4 i pro PS5 zároveň a většinou se někde něco ztratí v konverzi. Marvel’s Avengers jsou podobným příkladem. Hra vyšla pro obě generace najednou a popravdě to jde i poznat. Ale vezmeme to postupně, proč bychom přeskakovali, že?

Příběh Avengers začíná mladou fanynkou Kamalou Khan (ano, Ms. Marvel), která vyhraje soutěž fan fikce a má možnost se setkat s pravými Avengers. Jmenovitě s Iron Manem, Captainem Americou, Thorem, Hulkem a Black Widow. Nedaleko od shromáždění ale zaútočí terorista Taskmaster, aby odlákal pozornost Avengers a bitva vyústí v explozi pohonu Helicarrieru, terrigenových krystalů. Následky jsou takové, že během útoku zemře Captain America a San Francisco zahalí terrigenová mlha, která část obyvatel změní na Nelidi (Inhumans). To postihne i mladou Kamalu. Avengers jsou obviněni z tohoto neštěstí, ukončí svou činnost a přesunou se do ilegality. Po pěti letech se Kamale, která se díky proměně může natahovat a měnit velikost, dostane do rukou důkaz, že společnost A.I.M., která se celou dobu starala o bezpečnost v ulicích proti Nelidem, kteří se vymkli kontrole, je do výbuch nějak zapojená. Kamala se tak stane terčem A.I.M.u a musí uprchnout, najít a dát dohromady Avengers.

To by bylo dost o příběhu. Předělávka komiksu se superhrdiny do herní podoby je jako porno, tady opravdu příběh nepotřebujete. Stačí vám kostra, která se nabízí sama, přidáte dialogy, základní příběhové mise, operační stůl se spoustou úkolů a i tak si bude fanoušek chrochtat blahem. Nekecám, jsem jedním z nich.

Kamala Khan. Příběh o novodobé Ms. Marvel se mi líbily i přesto, že hlavní hrdinkou je holka. Je to něco nového a osvěžujícího. Alespoň pokud čtete převážně Spider-Mana, Avengers a další běžné hrdiny. Kamala je netypická ze tří důvodů. Je to holka, je fajn a je nerd do superhrdinů. A jejím největším idolem je Carol Denvers, neboli Captain Marvel. Ta dříve vystupovala jako Ms. Marvel, nicméně toto jméno na konci první knihy Kamale přenechala. A už jsem zmiňoval, že to je teenagerka, je palestinka a je islámského vyznání? No vida, ale nikomu to nevadí a naopak jí to dělá výjimečnou. Později v komiksech ji často můžeme vidět s Milesem Moralesem (Spider-Man) a dalšími mladistvými.

Avengers. I když hru začínáte jako Kamala, postupně si vyzkoušíte, jaké to je hrát za všechny členy Avengers. Každá postava je svým způsobem unikátní a každá se trochu jinak ovládá. A kdybyste po mně chtěli, abych vám řekl, za kterou postavu jsem hrál nejraději, opravdu bych nad tím musel dlouho přemýšlet. Dokonce i Black Widow, která nemá žádné schopnosti, se mi hrála dobře. Hulk nebo Thor. Asi Thor byl podle mě nejlepší. I když…

Zvuk i hudba jsou v pohodě, ale nic zajímavého, co by vás posadilo do židle. Chyběly mi ve hře hudební motivy filmových postav. Tedy, ono to je logické, protože postavy nevychází z filmového univerza, ale design je speciálně pro hru. Drží se sice komiksové/filmové předlohy, ale herce v nich nepoznáte. Člověk by řekl, že to bude kvůli právům, ale vzhledem k tomu, že předpona Marvel’s je v názvu hry, čekal bych od toho nějakou provázanost s MCU. Ani Stana Leeho jsem si nevšiml. Alespoň jako poctu legendě. Nevylučuji ale, že tam nebyl, třeba jsem si ho jenom nevšiml.

Hra ale není jen bez chyb. Po určité době se vám otevře možnost plnit nepovinné mise po světě, díky kterým si budete levelovat a upgradovat své postavy. Bohužel těch misí není tolik a prostředí se často opakuje. Po několikátém průchodu si tak budete říkat, proč to vlastně jdete. Jestli vás zajímá jenom kampaň, stačí projít jen cca 10-15 misí, jako jsem to udělal já.

Upgrade a levelování. To je alfa a omega hry. Během misí budete nacházet kousky výbavy, které vám budou přidávat nějaké RPG atributy, popřípadě suroviny, za které budete u vendorů nakupovat. V pozdějších fázích nebo za reálné peníze můžete kupovat nově vzhledy (Pro příklad – chcete mít Iron Mana v bílé verzi? Není problém!). Na jednu stranu zbytečnost, protože stejně chcete jen ten jeden vzhled, který máte nejraději, ale třeba se budete chtít pro multiplayer pochlubit něčím extra.

Endgame. A tím nemyslím film, ale, co dělat, když dohrajete hlavní kampaň? Dalo by se říct, že ta hra je nekonečná. Skončí kampaň, ale vy jste stejně na velitelském můstku Helicarrieru a můžete pokračovat s plněním misí. Nebo vyskočíte do hlavního menu a tam si dáte jinou kampaň. Ano, tvůrci jednou za čas vydají v rámci bezplatného updatu nějakou další kampaň. Pravda, není zrovna velká, ale můžete hrát třeba za nové postavy, jako je Hawkey, Kate Bishop, Black Panther, nebo nově Spider-Man. A třeba budou další.

Nakousl jsem multiplayer. Ten je tu všudypřítomný. Kampaň (respektive mise) totiž můžete hrát sólo, nebo s dalšími třemi kamarády. Nebo nějakým trollem online. Za mě sice super nápad, ale přiznám se, že mám radši sólo hry, takže mě to ani neláká.

Rozdíl PS4/PC vs. PS5. Grafika je super, někdy je naprosto dechberoucí, někdy zase překvapí stereotypem, postavy jsou vymodelované velice kvalitně, dokonce i vlasy se třeba Kamale nějak hýbou, ale není to ono. Na počítači sice nemám RTX, ale třeba PS5 už zvládá Ray Tracing a další vymoženosti a popravdě, nějak nevidím rozdíl oproti hraní na staré GTX1050. Nemluvím teď jen o texturách, ale o celkové hře. To ovládání je něco jiného. Dual Sense je prostě boží a jeho využití (i když se vztahuje jen na R2 a L2) je fajn. Jako celek ale hra zklamala, protože finální dojem ze hry mám takový, že se pro PS5 vzala verze hry z PS4, trochu se upravilo rozlišení, přidalo trochu toho PS5 feelingu a vydalo se to jako PS5 only hra (vyšla i PS4 verze). Kdybych ji kupoval ve své době za plnou cenu, zklamalo mě to. Jelikož jsem za ní dal něco málo přes pět stovek, tak mi to nevadilo.

A je tu shrnutí. Odfláknutá PS5 verze hry, která je hodně opakující. Na druhou stranu je velice dobře zpracovaná a dává vám možnost být alespoň na chvíli tím vašim oblíbeným superhrdinou. A o to tu přeci jde. Pokud si dáte jednu nebo dvě mise za týden, tak vám ani nevadí, že se mise opakují. Jen ta velikost zamrzí. Necelých 100GB je prostě na PS5 hodně.

Hodnocení: 9/10

Zveřejnit odpověď