Pokémon 3 – OmegaRuby

Musím je chytit všechny! Tedy, tahle fráze na mě nikdy moc nepůsobila, ale uznávám, že funguje jako velká motivace v případě každé hlavní Pokémon hry. A proč píšu o třetí hře, když jsem nedávno psal o šesté? To je jednoduché, jedná se totiž o remake třetí hlavní hry série…

Pokémon OmegaRuby je předělávkou hry Pokémon Ruby z roku 2002 (společně s touto hrou vyšla i verze Pokémon Sapphire a poté její remake AlphaSapphire, který se lišil jen nepřátelským týmem a legendárním pokémonem). V té době se jednalo o první hru na handheld Game Boy Advance a kromě nového příběhu a nových příšerek, přinesl i nový grafický design hry. O dvanáct let později tu máme jinou přenosnou konzoli (Nintendo 2DS/3DS) a s ní i nové technické vymoženosti. Pokud nepočítám možnost 3D prostoru, je tu samozřejmě engine z šesté generace Pokémon her (X/Y). Ten nám umožní pohled na celou postavu z různých úhlů a společně s krásnou grafikou hra připomíná animovaný seriál. Na druhou stranu se stále jedná o kvalitní RPG hru, která vás kromě velkého příběhu s malými questy láká na levelování postav, jejich vývin a následné taktizování v průběhu soubojů.

Co se příběhu týče, máme tu prakticky to samé, co v každém díle. Na jedné straně je kluk/holka se snem stát se nejlepším trenérem pokémonů na světě a na druhé straně zlý tým Magma (v případě Pokémon AlphaSapphire je to tým Aqua), který chce za pomoci legendárního pokémona Groudona osvobodit pokémony. Hráč tak musí porazit padouchy, chytit legendu, zachránit svět a navíc dosáhnout titulu mistra pokémonů. Ano, hra je hodně lineární, ale na druhou stranu obsahuje některé zajímavé momenty a příběhový epilog, který byl celkem zajímavý.

Jelikož se každá generace hry odehrává na jiném území, není ani OmegaRuby výjimkou. Nacházíte se na území jménem Hoenn, ve kterém najdete všechny základní typy krajiny. Od lesů a pouští, přes hory a moře po jeskyně. Prostě klasika. Na druhou stranu je vše zpracováno díky celkem výkonnému hardwaru velice kvalitně, takže se nebudete nikde nudit. Pouze díky třetímu prostoru občas budete proklínat horší kvalitu ovládání analogovou páčkou.

Stejně jako v předchozích hrách, i tady se seznámíte se spoustou nových příšerek, které budete moci chytit. V základu tak máte zhruba dvě stovky pokémonů, plus můžete do hry importovat i pokémony z předchozí hry díky aplikaci Pokémon Bank, za kterou si ale musíte zaplatit zhruba 150,- Kč na rok. Výhodou ale je, že si chycené pokémony v této hře můžete stejným způsobem přenést do následující hry Pokémon Sun/Moon.

Jestli se vám doma válí původní Pokémon Ruby nebo Sapphire, proč byste si měli hru vlastně pořídit? Po technické stránce tedy můžete očekávat vše, co jste viděli v minulé hře na Nintendo 3DS, tak co je na ní tak zvláštního? Sám nevím. Osobně byla původní Ruby hra pro mě tím nejhorším dílem série, ale i tak mě bavila. Tady tomu není jinak. Hru jsem začal hrát s tím, že toho nebudu moc čekat, ale dobře jsem se bavil a dohrál ji za nějakých 50 hodin. To je sice polovina herní doby, kterou jsem strávil u prvního dílu a o nějakých deset hodin méně, než u šestého dílu, ale i tak je to dost.

Největší slabinou posledních dvou her je její zjednodušení pro nové casual hráče, kteří si chtějí sednout, zahrát a za chvíli si užívat velkých úspěchů. Proto jsou do hry začleněny utilitky jako Pokémon finder, který vám rovnou ukáže, jaké pokémony můžete okolo sebe chytit, nebo věcička Exp. All, která dává zkušenostní body po soubojích všem pokémonům v týmu. To je sice dobrá věc na levelování slabších příšerek a následné vyvíjení, ale značně to sníží počet odehraných hodin.

Celkově vzato je podle mě tato generace Pokémonů stále nejslabší. Příběh je sice fajn a nové příšerky taky, ale je to podle mě bez jiskry a bez nějakého většího nápadu, popřípadě bez nápadu, který by už nebyl v nějaké předchozí hře (např. Mega Evoluce). Na druhou stranu tu stále máme kvalitní hru, která vás zabaví na spoustu hodin. A to jsme přeci chtěli, ne?

Hodnocení: 8/10

Zveřejnit odpověď